درد قفسه سینه نشانه چیست؟

درد قفسه سینه 

درد قفسه سینه به اشکال مختلف ظاهر می­‌شود و گاهی اوقات می‌­تواند علامت یک مشکل قلبی باشد، اما علل احتمالی دیگر هم برای آن وجود دارد. بعضی از این عوامل جدی هستند اما بیشتر آن­ها خطری ندارند. در این مقاله، با بسیاری از دلایل درد قفسه سینه و علائم آن آشنا می‌­شوید و به شما می­‌گوییم برای درمان خانگی آن چه کارهایی باید انجام دهید.

 

علائم درد قفسه سینه

۱) درد قفسه سینه طیفی از درد مشابه ضربات چاقو تا یک درد مبهم را دربرمی‌­گیرد. گاهاسید اوقات با احساس خرد شدن استخوان­‌های سینه یا سوزش همراه است.

۲) جریان حرکت درد از بالا در ناحیه گردن به داخل فک سپس به سمت پشت یا پایین بازوها و کمر

۳) گیجی، ضربان قلب یا تنفس سریع

حتی وقتی درد قفسه سینه شدید می‌­شود، حمله قلبی محتمل‌­ترین علت نیست. این امر به ویژه اگر زیر ۴۰ سال باشید و هیچ مشکل جدی و بیماری نداشته باشید بیشتر صدق می­‌کند. ولی مراجعه اضطراری به پزشک در این شرایط ضروری است.

 

انواع درد قفسه سینه

تشخیص درد قفسه سینه مربوط به قلب از انواع دیگر درد قفسه سینه دشوارتر است. با این حال درد قفسه سینه که به دلیل مشکل قلبی کمتر اتفاق می­‌افتد اغلب با موارد زیر مرتبط است:

  • درد توأم با طعم ترش یا احساس ورود دوباره غذا به دهان
  • درد همراه با مشکل در بلعیدن
  • دردی که با تغییر وضعیت بدن بهتر یا بدتر می­‌شود.
  • درد قفسه سینه که هنگام نفس کشیدن یا سرفه شدیدتر می‌­شود.
  • حساسیت به وارد کردن فشار روی قفسه سینه
  • دردی که ساعت­‌ها به­ طور مداوم وجود دارد.
  • علائم دل­ درد، احساس درد و سوزش در پشت استخوان سینه شما که می‌­تواند به دلیل مشکلات قلب یا معده ایجاد شود.

 

انواع علل بروز درد در ناحیه قفسه سینه

از مهم‌ترین عللی که می‌توانند در بروز و ظهور دردهای قفسه سینه نقش به سزایی داشته باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کشیدگی عضلانی
التهاب عضلات و تاندون‌های اطراف دنده‌ها می‌تواند منجر به احساس درد مداوم در ناحیه قلب شود. اگر درد با فعالیت بدتر شود، ممکن است نشانه‌ای از کشیدگی عضله باشد.

دنده‌های آسیب دیده باعث بروز درد قفسه سینه
صدمات وارده به دنده‌ها مانند کبودی، شکستگی و شکستگی‌‌ می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. اگر فردی دچار شکستگی دنده شده باشد ممکن است صدای ترک شنیده باشد یا در زمان آسیب احساس درد شدید کرده باشد

زخم معده
زخم‌های گوارشی، که زخم‌هایی در پوشش معده هستند، معمولاً باعث درد شدید نمی‌شوند. با این حال، آنها‌‌ می‌توانند منجر به ناراحتی مکرر در قفسه سینه شوند.مصرف آنتی اسیدها، که برای خرید آنلاین و در داروخانه‌ها در دسترس هستند، معمولاً‌‌ می‌توانند درد ناشی از زخم معده را تسکین دهند.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)
GERDبه زمانی اشاره دارد که محتویات معده به سمت حلق حرکت‌‌ می‌کند و می‌تواند باعث احساس سوزش در قفسه سینه و طعم ترش در دهان شود.

آسم
آسم یک اختلال تنفسی رایج است که با التهاب در راه‌های هوایی مشخص‌‌ می‌شود که‌‌ می‌تواند باعث درد در این ناحیه شود. علائم دیگر عبارتند از تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه.

رابطه آسم با درد قفسه سینه
آسم می‌تواند زمینه را برای ابتلا بیماران به عارضه‌های قلبی فراهم کند و از علائم آن می‌توان به درد قفسه سینه اشاره کرد.
بیشتر بدانیم: با میوکاردیت چقدر آشنایی دارید؟

فروپاشی ریه
هنگامی که هوا در فضای بین ریه‌ها و دنده‌ها جمع‌‌ می‌شود، یک ریه‌‌ می‌تواند آسیب ببیند و باعث درد ناگهانی قفسه سینه در هنگام تنفس شود. اگر فردی دچار فروپاشی ریه باشد، دچار تنگی نفس، خستگی و ضربان قلب سریع‌‌ می‌شود.

کوستوکندریت
کوستوکندریت التهاب غضروف قفسه سینه است. این وضعیت‌‌ می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. درد کوستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا دراز کشیدن در موقعیت‌های خاص و همچنین زمانی که فرد هر گونه فعالیت بدنی انجام‌‌ می‌دهد بدتر شود.

اختلالات انقباض مری
اختلالات انقباض مری اسپاسم یا انقباض در لوله غذا است. این اختلالات همچنین‌‌ می‌توانند باعث درد در این ناحیه شوند.

حساسیت
بیش از حد مری تغییر فشار در لوله غذا یا وجود اسید گاهی اوقات باعث درد شدید‌‌ می‌شود. در حال حاضر، کارشناسان مطمئن نیستند منبع مطمئن چه چیزی باعث این حساسیت‌‌ می‌شود.

پارگی مری
اگر لوله غذا ترکیده شود،‌‌ می‌تواند منجر به درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. پارگی مری ممکن است پس از استفراغ شدید یا عمل جراحی شامل مری رخ دهد.

فتق هیاتال
فتق هیاتال زمانی است که بخشی از معده به سمت قفسه سینه فشار‌‌ می‌آورد. این نوع فتق بسیار شایع است و ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. با این حال، اگر بعد از خوردن غذا، بالای معده به قسمت پایین قفسه سینه فشار وارد کند،‌‌ می‌تواند علائم GERD مانند سوزش سر دل و درد در این ناحیه را ایجاد کند.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک زمانی است که قلب به دلیل عوامل ژنتیکی بیش از حد ضخیم‌‌ می‌شود منبع مورد اعتماد. ضخیم شدن قلب مانع از جریان صحیح خون از قلب‌‌ می‌شود و باعث‌‌ می‌شود ماهیچه برای پمپاژ خون بسیار سخت کار کند. علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل درد ، تنگی نفس، سرگیجه، سبکی سر و غش است.

حمله پانیک
حمله پانیک‌‌ می‌تواند به سرعت ضربان قلب فرد را افزایش دهد و باعث درد در این ناحیه شود.حمله پانیک حمله پانیک ممکن است علاوه بر حالت تهوع، سرگیجه، عرق کردن، ضربان قلب سریع و ترس باعث درد در این ناحیه شود

سل
رشد باکتری سل در ریه‌ها‌‌ می‌تواند علائمی مانند سرفه بد، سرفه خون یا خلط یا درد در قفسه سینه ایجاد کند.

افتادگی دریچه میترال
تپش قلب و سرگیجه، احساس درد در ناحیه قفسه سینه همگی از علائم افتادگی دریچه میترال هستند، یعنی زمانی که یک دریچه در قلب قادر به بسته شدن کامل نیست. در موارد خفیف، این وضعیت ممکن است علائم واضحی نداشته باشد.

پریکاردیت
پریکاردیت التهاب کیسه اطراف قلب است.‌‌ می‌تواند منجر به درد شدید قفسه سینه شود که با تنفس یا دراز کشیدن بدتر‌‌ می‌شود.

جنب پلورزی
التهاب غشایی است که ریه‌ها را‌‌ می‌پوشاند. در هنگام تنفس عمیق‌‌ می‌تواند منجر به درد شدید قفسه سینه شود.

ذات الریه
عفونت‌های ریوی مانند ذات‌الریه می‌توانند باعث درد در این ناحیه شوند. سایر علائم ذات الریه عبارتند از تب، سرماخوردگی.

آمبولی ریه
آمبولی ریه زمانی است که یک لخته خون در شریانی که خون را به ریه‌ها تغذیه‌‌ می‌کند، گیر‌‌ می‌کند.‌‌ می‌تواند باعث درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و سرفه خونی شود. آمبولی‌های ریوی در صورت عدم درمان فوری‌‌ می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند.در صورت بروز ناگهانی درد در این ناحیه، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

حمله قلبی
درد در ناحیه قفسه سینه یکی از پنج علامت اصلی حمله قلبی است. بقیه عبارتند از:درد در فک، گردن یا کمر سبکی سر یا ضعف درد در بازوها یا شانه‌ها تنگی نفس زنانی که حمله قلبی را تجربه‌‌ می‌کنند. ممکن است خستگی ناگهانی، حالت تهوع یا استفراغ را نیز تجربه کنند. اگر کسی فکر‌‌ می‌کند که دچار حمله قلبی شده است، باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشد. هرچه فرد سریعتر به اورژانس برسد، درمان سریع‌تر‌‌ می‌تواند شروع شود.دریافت درمان سریع شانس بقای فرد را افزایش‌‌ می‌دهد و به طور بالقوه شدت آسیب به قلب را کاهش‌‌ می‌دهد.

میوکاردیت
میوکاردیت زمانی است که قلب ملتهب‌‌ می‌شود و در نتیجه علائمی شبیه حمله قلبی ایجاد‌‌ می‌شود، مانند: درد قفسه سینه تب مشکل در تنفس خستگی ضربان قلب تند

آنژین صدری
آنژین مانند درد فشردگی یا فشار روی قفسه سینه احساس‌‌ می‌شود. زمانی اتفاق‌‌ می‌افتد که خون کافی به قلب نمی رسد. همچنین ممکن است فرد در ناحیه شانه، پشت، گردن، بازوها یا فک احساس درد کند. آنژین یکی از علائم بیماری عروق کرونر است.تشریح آئورت دیسکسیون
آئورت جداسازی لایه‌های داخلی آئورت، شریان اصلی که از قلب منتهی‌‌ می‌شود، است. هنگامی که این اتفاق‌‌ می‌افتد، تجمع خون‌‌ می‌تواند باعث ترکیدن شریان شود. تشریح آئورت تهدید کننده زندگی است، بنابراین نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

تشریح عروق کرونر درد شدید ناگهانی که به نظر‌‌ می‌رسد در سراسر قفسه سینه، گردن، پشت یا شکم “پاره‌‌ می‌شود”‌‌ می‌تواند از علائم تشریح عروق کرونر باشد. این وضعیت نادر اما جدی منبع قابل اعتماد زمانی رخ‌‌ می‌دهد که شریان کرونر پاره‌‌ می‌شود.

پانکراتیت
یکی از علائم نادر پانکراتیت، درد در قسمت پایین قفسه سینه است که با دراز کشیدن صاف بدتر‌‌ می‌شود.

فشار خون ریوی
فشار خون ریوی فشار خون بالا در شریان‌هایی است که خون را به ریه‌ها‌‌ می‌برند. در برخی موارد، این ممکن است منجر به درد در این ناحیه شود.