فواید قرص ویتامین دی

قرص ویتامین دی می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند، کارکرد عضله را بهبود بخشد و از سلامت قلب حفاظت کند و به رشد مغز کمک کند. ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به ام اس و افسردگی را کاهش دهد.


قرص ویتامین دی و سلامت استخوان

بدن برای جذب کلسیم و فسفر موجود در مواد غذایی نیاز به ویتامین D دارد تا بتواند استخوان های محکم و قوی را بسازد. کمبود ویتامین دی باعث تحلیل استخوان، کاهش تراکم استخوان و افزایش شانس شکستگی استخوان می شود. کمبود این ویتامین می تواند باعث راشیتیسم در کودکان و استئومالاسیا در بزرگسالان شود. علایم استئومالاسیا شامل ضعف و درد استخوان می باشد.

ویتامینD و دیابت

دیابت نوع 2 بیماری است که بدن بدرستی انسولین استفاده نمی کند و سطح قندخون از حد طبیعی بالاتر می رود. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ویتامین D می تواند به تنظیم سطح قندخون کمک کند. به علاوه ویتامین دی به جذب کلسیم کمک می کند و کلسیم نیز به کنترل قند خون کمک می کند. مطالعات نشان دادند که افراد با کمبود ویتامین دی بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در اواخر عمر هستند اما این رابطه هنوز مورد تایید قرار نگرفته است. برای تعیین اینکه آیا مکمل ویتامین دی می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

ویتامین دی و ام اس

بالا بودن سطح ویتامین دی با کاهش خطر ابتلا به ام. اس ارتباط دارد. اخیرا یک مطالعه نشان داد که ویتامین D می تواند سرعت پیشرفت بیماری ام. اس را کمتر کند، گرچه رابطه بین ویتامین دی و ام. اس هنوز مشخص نیست. به علاوه مشخص نیست که آیا کاهش سطح ویتامین دی باعث ابتلا به ام. اس می شود یا اینکه ویتامین دی نتیجه این بیماری است. ام. اس در مناطق شمالی استوا شایعتر است و این نشان می دهد که مقدار نورآفتابی که به بدن می تابد با احتمال ابتلا به ام. اس ارتباط دارد. بنابراین اگر سطح ویتامین D بالا باشد، افراد کمتر به ام. اس مبتلا می شوند. مصرف مکمل ویتامین دی می تواند برای بیماران ام. اس مفید باشد اما دوز آن هنوز تعیین نشده است.

قرص ویتامین دی و کاهش وزن

چاقی یکی از عوامل خطری است که با کاهش سطح ویتامین دی ارتباط دارد زیرا هرچه وزن بیشتر باشد، بدن به ویتامین دی بیشتری نیاز دارد. مطالعات نشان دادند که کمبود ویتامین D می تواند خطر چاقی را در اواخر عمر افزایش دهد. یک مطالعه کوچک نشان داد که زنان با کاهش سطح ویتامین دی، بیشتر مستعد اضافه وزن و چاقی هستند. ویتامین دی و کلسیم می توانند به عنوان سرکوب کننده اشتها محسوب شوند.


کمبود ویتامین D و افسردگی

بین کاهش سطح ویتامین دی و افسردگی ارتباط وجود دارد اما مطالعات، نتایج ترکیبی را نشان دادند. از همین رو نیاز به تحقیقات بیشتری است. گیرنده های ویتامین دی در مغز با ابتلا به افسردگی ارتباط دارند. ویتامین D بخودی خود نمی تواند با افسردگی مقابله کند اما بیمارانی که داروهای ضدافسردگی به همراه ویتامین دی مصرف کردند، با کاهش علایم افسردگی مواجه شدند.

میزان نیاز روزانه و نحوه تامین ویتامین د

ویتامین D یا کلسی فرول از دسته ویتامین های محلول در چربی است. بدن یک فرد بزرگسال به حدود 10 میلی گرم یا 2،000 واحد از این ویتامین در روز نیاز دارد. منابع تامین ویتامین D غذاهای گیاهی همچون غلات و غذاهای با منشاء حیوانی مانند تخم مرغ، ماهی ساردین، شاه ماهی و آزاد و همچنین شیر و فراورده های آن مانند پنیر هستند.  این ویتامین در بدن، با روزانه 10 تا 20 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می شود.

 

عوارض کمبود ویتامین D

ویتامین D از طریق جذب و متعادل کردن کلسیم و فسفر در تولید استخوان دخالت دارد. کمبود ویتامین D می تواند موجب پوکی استخوان و دردهای استخوانی و مفاصل در بزرگسالان گردد که تنها با خوردن مواد غذایی کلسیم دار قابل پیشگیری نیست. زیرا کمبود ویتامین D می تواند جذب کلسیم را مختل نموده و با وجود مصرف مواد غذایی کلسیم دار بدن ما دچار فقر کلسیم شود.